Hotel Sound Garden Airport, Warszawa 9 kwietnia 2019 r.
W tym roku specjaliści z branży przemysłowej w trakcie kolejnej edycji Konferencji zorganizowanej przez magazyn „Control Engineering Polska” rozmawiali o przemysłowym internecie rzeczy (IIoT), fabryce przyszłości, wykorzystaniu technologii Big Data oraz bezpieczeństwie w sieci. Konferencji towarzyszyła wystawa, w której uczestniczyły firmy, uznani dostawcy technologii i produktów związanych z nowoczesną produkcją.
Konferencję prowadził Michał Parda odpowiedzialny za organizację szkoleń prowadzonych przez nasze wydawnictwo. Michał Parda jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a doświadczenie zdobywał między innymi w fabryce przetwórstwa drewna podczas wdrożenia i uruchomienia nowej linii produkcyjnej. Dalszą część kariery związał z branżą automotive, gdzie oprócz wsparcia wdrożeń nowych linii zajmował się usprawnieniem procesu produkcyjnego.
W pierwszym, wprowadzającym wystąpieniu, Andrzej Soldaty prezes zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP), przedstawił polski ekosystem Przemysłu 4.0 i Platformę Przemysłu Przyszłości. Celem powołanej w marcu 2019 roku Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości jest inicjowanie, uświadamianie i kierunkowanie działań w zakresie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. Zaprezentował kierunki podejmowanych działań i realizowanych aktualnie projektów i jak można współpracować z Fundacją. Jak podał w naszym kraju działa ok. 2 mln firm z tego 99,8% stanowią firmy MŚP odpowiadające za wytworzenie 74% PKB kraju. Takie firmy mają większą trudność w spełnieniu wymagań związanych z realizacja idei Przemysłu 4.0 i trzeba im w tym pomóc. Jak stwierdził kluczowym narzędziem FPPP jest platforma cyfrowa, która pozwala na kreowanie wartości poprzez budowanie dynamicznych interakcji pomiędzy podmiotami rynkowymi reprezentującymi różne kategorie, jak i pomiędzy podmiotami tej samej kategorii. Pełni funkcję operatora platformy cyfrowej stanowiącej system operacyjny dla rozwijania aplikacji wspomagających transformacje przemysłową.
„Polski Inżynier 4.0 – case study electromobility” tak zatytułował swoje wystąpienie Tomasz Szpikowski, założyciel i prezes firmy Bergman Engineering, zajmującej się contractingiem i rekrutacją inżynierów. Mówił o zmieniającej się rzeczywistości dla polskich inżynierów, w dobie Przemysłu 4.0. Jakie umiejętności powinien mieć Inżynier 4.0? Czego już teraz powinien zacząć się uczyć? W jakich warunkach będzie pracował w niedalekiej przyszłości? Dziś panuje trend elektromobility, ale politechniki nie kształcą w tym zakresie. Zwrócił uwagę na cyberbezpieczeństwo, o które należy zadbać. Wspomniał w tym kontekście o polskiej chmurze narodowej. Inżynier 4.0 to człowiek innowacyjny, który widzi procesy i ma miękkie kompetencje pozwalające pokierować zespołem.
Budowanie połączonej przyszłości poprzez internet rzeczy (Building a Connected Future through IoT) było tematem wystąpienia Janusza Smoka pełniącego funkcję Channel Manager for CEE w firmie Advantech Poland. W swoim wystąpieniu nawiązał do tez książka Steve Case „Trzy Fale”. Jak stwierdził dziś chcemy uzyskać usługi od ekosystemu i nie interesuje nas strona techniczna – podobnie jak jest w przypadku prądu w gniazdku. Jego zdaniem bardzo ważna w kontekście Przemysłu 4.0 jest wizualizacja danych.
Marek Maciejewski Senior Sales Engineer Systems and IoT w firmie ifm electronic przedstawił jak skutecznie zarządzać parkiem maszynowym korzystając z informacji o ich aktualnym stanie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologie (IoT). Omówił, jak przygotować maszynę, by była gotowa do wpięcia do systemów informatycznych firmy i jakie parametry maszyny są istotne dla jej żywotności. Odpowiedział na pytanie o to jak zapanować nad parkiem maszynowym składającym się z kilkudziesięciu lub kilkuset maszyn. Również w jaki sposób zautomatyzować przekazywanie informacji o pojawiających się problemach do SAP ERP (celem automatyzacji rezerwacji części i wykonywania napraw). Zwrócił uwagę na wskaźnik OEE i jego znaczenie. Producenci na poziomie światowym uzyskują jego wartość na poziomie 86%. Przedstawił 6 wielkich strat TPM/OEE. Jego zdaniem dziś za pomocą monitorowanie drgań można bardzo dużo dowiedzieć się o stanie maszyny. Należy też monitorować stanu oleju. Oczywiście liczą się źródła danych i zarzadzanie danymi. Warto też zauważyć, że obecnie czujniki są inteligentne i mogą generować bardzo dużą liczbę danych.
Czy transformacja cyfrowa jest dziś na wyciągnięcie ręki? Odpowiedział na to w swoim wystąpieniu Ireneusz Borowski Eastern Europe Sales & Business Development Senior Manager w firmie Dassault Systemes. Jak pokazał technologie związane z transformacją cyfrową nie są bardzo drogie i dostępne tylko dla dużych firm. Rozwiązania w chmurze są w zasięgu także małych i średnich firm oraz start-upów. Chmura jest idealnym rozwiązaniem dla każdej wielkości biznesu, pozwala na szybki dostęp do najnowszych zdobyczy technologii, dzięki czemu firmy mogą realizować transformację cyfrową zgodną z koncepcją Przemysłu 4.0. Przy wykorzystaniu prywatnej i publicznej chmury obliczeniowej nie trzeba inwestować w złożoną infrastrukturę IT. Dassault Systemes to producent oprogramowania zatrudniający ponad 15 tys. pracowników. W Krakowie ma centrum rozwojowe.
W kolejnej części Konferencji o Industry 4.0 @ Pilz mówił Klaus Stark Senior Manager w Innovationsmanagement w Pilz GmbH. Podkreślił wagę modułowości, bezpieczeństwa danych, digitalizacji, autonomicznych maszyn, robotów i współpracy człowiek-robot, Big Data, sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych w chmurze. To tylko niektóre z aspektów Przemysłu 4.0.
Zrobotyzowany system transportu ładunków w obszarze produkcji i magazynowania przedstawił Marcin Plewa Kierownik Działu Badań i Rozwoju w Lean-Tech. Reprezentował też na Konferencji Politechnikę Wrocławską. Celem jego prezentacji było przedstawienie innowacyjnego rozwiązania wykorzystującego autonomiczne roboty do transportu ładunków w obszarze produkcji i magazynowania. Rozwiązanie umożliwia transport np. paletowych jednostek ładunkowych o masie do 1000 kg. System cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa i możliwość działania w otoczeniu człowieka. To innowacyjny system AGV w obszarze produkcji i magazynu. Wspomniał o współpracy firmy z Politechnika i o realizacji wspólnych projektów badawczych. Również o tym jak wyznaczyć liczbę robotów, by system był wydajny i wykorzystaniu do tego celu modelowania i symulacji narzędziem FlexSim. Obecny robot drugiej generacji ma zaimplementowany zaawansowany system bezpieczeństwa i sam się dokuje.
O przepływie danych w różnych warstwach przedsiębiorstwa zgodnie z ideą Industry 4.0 mówił w swoim wystąpieniu Adrian Stelmach Project Manager w firmie Amister. Skoncentrował się na systemie MES i nowym sposobie projektowania takich systemów. Odpowiedział na pytanie po co nam system MES. Jak stwierdził nawet 32% strat wynika z nieoptymalnego przepływu informacji. Chcemy nie tylko uniknąć ręcznego tworzenie dokumentów. Nowe podejście w MES 4.0 to warstwowe podejście do akwizycji danych i przyspieszenie podejmowania decyzji.
Optymalizacja zasobów i konserwacja prewencyjna urządzeń przemysłowych za pośrednictwem VPN IIoT z wykorzystaniem technologii chmury było tematem prezentacji Yvana Rudzinskiego Regional Sales Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w HMS Industrial Networks. Chmura Talk2M działa od ponad 10 lat i łączy ponad 200 tys. maszyn w fabrykach na całym świecie. By zoptymalizować koszty i utrzymać ciągłość produkcji, wśród producentów maszyn przyspiesza się trend przechodzenia od konserwacji reaktywnej do konserwacji prewencyjnej. Zapewniając bezpieczną technologię zdalnego dostępu do PLC za pośrednictwem chmury VPN, rozwiązanie eWON pomaga inżynierowi gromadzić dane systemu sterowania w hali produkcyjnej i prezentować je bezpiecznie. Na firma ABB Robotics, opracowała część swoich „Connected services”, opierając się na technologii HMS.
W kolejnej części o analityce danych – odpowiedzi na wyzwania Przemysłu 4.0 mówił Krzysztof Banaś Account Manager w firmie StatSoft Polska. Jak stwierdził, do poprawy jakości i zwiększenia efektywność produkcji potrzebna jest wiedza oparta na danych. W czasie coraz większych wyzwań analiza danych daje olbrzymie możliwości i staje się narzędziem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu. Podczas prezentacji przedstawił jak skutecznie wydobyć wiedzę z danych wykorzystując różne narzędzia analityczne: od prostych technik klasycznej statystyki i SPC po zaawansowane metody uczenia maszynowego i sieci neuronowe. Sloganem firmy jest „Dane Wiedza Sukces” i dostarcza wiedzę jak prowadzić projekty analityczne. Dziś często, nie wiemy np. jak dane analizować i nie mamy odpowiednich narzędzi. Omówił statystyczną kontrolę procesów i platformę SPC. Tworzenie modeli statystycznych i korzyści jakie z tego tytułu można uzyskać oraz przewidywanie awarii i jakości produktu.
Zagadnienia bezpieczeństwa cybernetycznego systemów automatyki przemysłowej było tematem wystąpienia Michała Sadowskiego EU Sales Director w firmie Antaira Technologies. Bezpieczeństwo cybernetyczne systemów automatyki odgrywa coraz większą rolę przy planowaniu i projektowaniu infrastruktury automatyki przemysłowej. Kluczowe jest ciągłe monitorowanie i wykrywanie anomalii oraz możliwość szybkiej reakcji. Takie działania stanowią zabezpieczenie wewnętrzne i dają możliwość szybkiego reagowania na zagrożenia atakiem cybernetycznym, którego celem może być penetracja systemu lub generowanie fałszywych komend dla systemów automatyki. Przy projektowaniu systemu konieczne jest kompleksowe podejście do problemu i wybieranie komponentów sieciowych takich jak switche, routery czy kontrolery LAN zapewniających pełne bezpieczeństwo. W trakcie prezentacji przybliżył zagadnienia związane z bezpiecznymi sieciami i kryteria doboru właściwych komponentów sieciowych. Pokazał przypadki ataków na infrastrukturę przemysłową np. w 2013 r. huty w Niemczech. Na IIoT – MIRAI w 2016 r. zainstalował się w urządzeniach z zainstalowanym linuksem. Przerwy działania w automatyce przemysłowej mogą powodować duże straty.
Jak druk 3D redukuje koszty, usprawnia procesy i zmienia ludzkie życie? Na tak postawione pytanie odpowiedział Maciej Stefańczyk Sales Manager w firmie Cubic Inch. Przedstawił kluczowe korzyści wynikające z wykorzystania druku 3D w branży produkcyjnej i nie tylko. Trzy zastosowania technologii w bardzo praktyczny i konkretny sposób pokażą esencję technologii przyrostowych i w jaki sposób druk 3D rewolucjonizuje procesy projektowania, produkcji i dystrybucji. Firma drukuje na drukarce HP w technologiach proszkowych. W technologii druku 3D koszt zależy od ilości zużytego materiału, a nie od skomplikowania części odwrotnie do technologii CNC. Dlatego warto prowadzić proces optymalizacji.
W kolejnej części o znaczeniu połączeń w Przemyśle 4.0 mówił Szymon Gumółka Marketing Manager w firmie Balluff. Jak wiadomo Przemysł 4.0 nie będzie istniał bez skutecznych połączeń, tych w warstwie fizycznej maszyn oraz późniejszego transferu danych np.: do chmury. Innowacje to także idealne środowisko do budowania nowych relacji biznesowych. Podczas prezentacji przedstawił sferę technologiczną i nowoczesne rozwiązania zgodne z duchem czwartej rewolucji przemysłowej, oraz zagadnienia związanie z wielopłaszczyznową współpracą pomiędzy podmiotami. Jak się okazuje obsługa haseł kosztuje nawet 60 tys. euro rocznie. Przedstawił też optymalizację pracy z narzędziami z wykorzystaniem znaczników RFID (informacja zapisana na narzędziu).
Dlaczego optoelektronika jest ekologiczna? O tym mówił Jarosław Baszak Menadżer Krajowy w Hamamatsu Photonics. Omówił produkty oferowane przez firmę. Firma wykorzystuje np. fotodiody krzemowe i produkuje wiele rodzajów laserów np. wykorzystywane do podgrzewania. Aplikacje diod laserowych wykorzystuje się np. w produkcji samochodów.
O platformie Nazca – polskiej odpowiedzi na Industry 4.0 mówił Maciej Walczak Automation Specialist w firmie APA. Fabryka Industry 4.0, gdzie oprócz monitorowania i szybkiej diagnostyki, komponenty i systemy są w stanie zyskać samoświadomość i przewidują przyszłe zmiany, zapewniając lepsze zarządzanie zakładem? Czy to możliwe? Co oznacza komunikacja za pośrednictwem Internetu Rzeczy i analiza Big Data, jak wygląda innowacyjna wirtualizacja fabryki i symulowanie procesów? Przedstawił studium przypadku wdrożenia systemu NAZCA 4.0 w fabryce koncernu motoryzacyjnego Volkswagen. Firma istnieje od 17 lat. Dziś ważne jest predykcyjne utrzymanie ruchu.
W ostatniej części w prezentacji Fabryka 4.0 cyfryzacja danych produkcyjnych – case study chmury Andoncloud, Mikołaj Kołodziejczak konsultant ds. logistyki i sterowania produkcją w firmie AndonCloud przedstawił wdrożenia narzędzia realizującego cele Lean Manufacturing w dobie cyfryzacji. Zaprezentował proces identyfikacji potrzeb, konsultacji przedwdrożeniowych oraz samego wdrożenia narzędzia Andoncloud. Wskazał na potencjał rozwojowego dla tego typu narzędzi stosowanych w produkcji. Na przykład w zatrudniającej 250 osób w Polsce w firmie, producencie AGD (produkcja gniazdowa) – dane z produkcji były zapisywane na kartkach i potem przenoszone do arkusza Excel. Rozwiązanie oparte na chmurze jest optymalne, ale klienci nie są jeszcze do tego przekonani.
O przyszłość przemysłu cyfrowego opowiedziała uczestnikom Forum Monica Miches główny konsultant na Europę w firmie Frost & Sullivan. Dziś paradygmat fabryk cyfrowych stworzył wśród producentów pilną potrzebę digitalizacji ich łańcucha wartości. Cyfrowe platformy IoT są świadkiem gwałtownego wzrostu liczby nowych produktów i są gotowe do zmiany sposobu produkcji, jaką znamy.
Szymon Bazan Business Development Manager w firmie Alphamoon w ostatnim w tegorocznej edycji wystąpieniu mówił o sztucznej inteligencji, czyli o tym jak przełożyć dane z maszyn na zyski. Firma Alphamoon zajmuje się tworzeniem dedykowanego oprogramowania z obszaru sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Z sukcesami prowadzi sprzedaż usług w Polsce i za granicą. Jak stwierdził ważna jest analiza danych i tworzenie modeli uczenia maszynowego. Jest to możliwe, bo dysponujemy obecnie danymi i dużą mocą obliczeniową. Dziś możemy wytrenować model do rozwiązania konkretnego problemu. W przyszłości odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja będzie mogła rozwiązywać różne problemy.
Po zakończeniu konferencji odbyła się ceremonia wręczenia nagród „Produkt Roku 2018” w konkursach organizowanych przez redakcje magazynów „Control Engineering Polska” i „Inżynieria & Utrzymanie Ruchu”. Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć, które ze zgłoszonych do konkursu w minionym roku produkty zyskały uznanie w oczach Jury i czytelników obu magazynów. W ceremonii wręczenia wyróżnień uczestniczył Michael Majchrzak wydawca obu pism i ich redaktorki naczelne.
Edycja konkursu „Produkt Roku 2018” była już 16. zorganizowaną przez magazyn „Control Engineering Polska”. Tytuł „Produkt Roku” przyznano w 19 kategoriach wybierając spośród ponad 250 zgłoszonych produktów. Uczestniczyło w nim ponad 150 firm a głosy oddało ponad 1500 osób. Zwycięzców konkursu mogą Państwo zobaczyć na stronie https://www.controlengineering.pl/produkt-roku-2018-fotorelacje/.
W konkursie zorganizowanym przez magazyn „Inżynieria & Utrzymanie Ruchu” również ponad 150 firm zgłosiło ponad 250 produktów, które konkurowały w 17 kategoriach. Głosy oddało też prawie 1500 czytelników. Była to już 14. edycja tego konkursu.
Bohdan Szafrański