Automatyzacja procesów sposobem na zwiększenie efektywności produkcji

Wdrożenie automatyzacji wiąże się z wymiernymi korzyściami dla przedsiębiorstwa z sektora obróbki blach. Jest to proces, który pozwala wynieść wydajność produkcji na nowy, znacznie wyższy poziom, co wiąże się z pozytywnym aspektem finansowym dla firmy, a także jest przyjazny dla środowiska. Dzięki automatyzacji każdy zakład jest w stanie całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć straty w zakresie transportu, wyposażenia w dodatkowe maszyny, a nawet oczekiwania na produkcję danego detalu. W jaki więc sposób i za pomocą jakich urządzeń można unowocześnić i usprawnić produkcje, by była jeszcze bardziej efektywna?

 

Źródło: Prima Power

 

Automatyzacja to proces, którego celem jest ograniczenie pracy fizycznej człowieka poprzez  innowacyjne maszyny zwiększające wydajność i elastyczność produkcji. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza z mniejszych zakładów, wychodzi z założenia, że produkcja małoseryjna nie wymaga automatyzacji. Nic bardziej mylnego. Automatyzacja to nie tylko usprawnienia, dzięki którym możliwe jest zwiększenie wolumenu wytwarzanych produktów w jednostce czasu, ale również większa elastyczność przy zmianach w produkcji. Dla użytkownika oznacza ogromne korzyści, z uwagi na nowe zlecenia, m.in. ze względu na niską cenę wytwarzanego detalu przy zachowaniu najlepszej jakości. Wynika ona z większej wydajności gniazda produkcyjnego w zakresie zamówień wielkoseryjnych bądź większej elastyczności w produkcji, kiedy detale różnią się od siebie i wymagane są częste przezbrojenia urządzenia.

Inwestując zarówno w zautomatyzowanie produkcji wielkoseryjnej, jak i małoseryjnej przedsiębiorca nie musi mierzyć się z problemem braku personelu, ponieważ to maszyny przejmują pracę nad procesem produkcyjnym. Korzyści z zastosowania automatyzacji jest znacznie więcej. Dużą zaletą jest również spora oszczędność, wynikająca ze znacznego ograniczenia kosztów składowania i logistyki materiałowej. Całe działanie przeprowadzane jest w zgodzie ze środowiskiem, co również pozytywnie wpływa na postrzeganie firmy.
Zgodnie z procesem automatyzacji maszyna zużywa mniej energii i jednocześnie wydziela mniej CO2 – dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska. Jest to tożsame z wyznawaną przez nas wartością Green Means, która oznacza, że nasze urządzenia są nie tylko uniwersalne, zużywają niską ilość energii, ale i nie wymagają wysokich kosztów utrzymania – komentuje Roman Padewski, dyrektor zarządzający w firmie Prima Power Central Europe. We wdrożeniu automatyzacji pomocne są innowacyjne urządzenia oparte na najnowszych technologiach. W jaki więc sposób możemy unowocześnić produkcję?

Magazyn do przechowywania materiału

Inwestycja w elastyczny system do przechowywania wiąże się z oszczędnością miejsca, co oznacza mniej logistyki w fabryce, wysoką wydajność, czyli więcej detali podczas roboczogodziny oraz większą oszczędność materiału. Przykładem tego typu rozwiązania jest COMBO FMS Prima Power. Jest on traktowany jako główny moduł w automatyzacji przepływu materiału. Używa się go w ramach magazynu materiałów produkcyjnych oraz jako tymczasowego buforu gotowych komponentów. Z systemem można zintegrować jedną, dwie lub trzy maszyny, w zależności od wymaganych etapów produkcji oraz zastosowanych technologii. Magazyn przygotowany jest do łączenia z całym asortymentem rozwiązań takich jak wykrawanie, cięcie laserem, zintegrowane wykrawanie/gilotyna kątowa, wykrawanie/cięcie laserem oraz gięcie.

Automatyczny załadunek i rozładunek

Niezwykle pomocne w każdym zakładzie są również systemy załadunku i rozładunku. Mają kompaktowe wymiary, zwiększają wydajność procesu, dzięki czemu automatyzują cały proces produkcji. Operator ma możliwość automatycznego załadunku i rozładunku lub ręcznej obsługi maszyny, w zależności od potrzeb. Niektóre z nich mogą stanowić nawet doskonałą alternatywę dla wolnostojącej wycinarki laserowej ze zmieniarką palet. W momencie nadbudowania zmieniarki palet systemem Compact Server Prima Power przedsiębiorstwo otrzymuje autonomiczne i automatyczne gniazdo produkcyjne, w którym laser pobiera surową blachę z magazynu, a po obróbce oddaje wycięte detale z powrotem do magazynu, bez udziału operatora. Analogicznym rozwiązaniem jest Compact Express, który współpracuje z wykrawarkami rewolwerowymi.

The Software

Automatyzację produkcji wspierają nie tylko systemy magazynowe, wysokiej jakości obrabiarki, ale i zintegrowane oprogramowanie. Jego największe zalety to synchronizacja i wzajemna wymiana wszystkich istotnych pod względem produkcji informacji, za równo od strony technicznej jak i logistycznej. Jednym z tego typu rozwiązań jest oprogramowanie z rodziny TULUS Prima Power. To oprogramowanie łatwe do zintegrowania z systemem ERP w zakładzie produkcyjnym, dzięki otwartej architekturze. Po integracji z ERP (księgowość, stany magazynowe, zamówienia) cała fabryka pracuje w symbiozie. Rozwiązanie przekazuje informacje o wszelkich awariach czy błędach, zapisuje kolejki pracy wraz z przewidywanym czasem obróbki czy pokazuje czasy maszynowe. Co więcej, posiada bardzo pomocną aplikację MUPS, która będąc wgrana na tablet lub smartfon może służyć jako osobisty asystent operatora, zapewniając instrukcje podczas konserwacji i pracy na obrabiarce. Informuje również o nagłych przestojach. Użytkownik może sprawdzić aktualny status pracy maszyny z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy połączenie z Internetem.


www.primapower.com